Biológia-Vörös róka

Megjelenése:
 A vörös róka (vulpes vulpes)az emlősök osztályának a ragadozók rendjébe, ezen belül a kutyafélék családjába tartozó róka.Az európai vörös róka elterjedési területe egész Európa, ahol minden elképzelhető élőhelyen megtelepedett.
  Fej-test hossza 60-90 centiméter, farokhossza 35-40 centiméter, testtömege átlagosan mintegy 7 kilogramm. Alakja félreismerhetetlen. Bundájának színe vörös, farka vége fehér és lábszára fekete.

Életmódja:
   A legkedvezőbb életfeltételeket a nem háborgatott, sűrű erdőségek nyújtanak számára, de a hegységek szurdokaiban, a tengerpartok homokbuckáin és a szántóföldeken is otthonos, sőt a parkokban, külvárosi veteményeskertekben is felbukkan. Alkonyatkor és éjszaka tevékenykedő állat magányos ragadozó, és a szaporodási időszak kivételével ritkán csatlakozik fajtársaihoz.      
Ellenségei:
     az ember, kutya, farkas, hiúz, sas, uhu. A kölykök és a fiatalok sokszor esnek ezeknek áldozatul.
 A róka egy igen veszélyes kór, a veszettség terjesztője. 
Tápláléka: 
    kisebb emlősök, madarak, dögök, kisebb gidák, bogarak, baromfi
 Lakhelye: 
Kotoréknak nevezett lakóhelyét elővigyázatosan választja meg. Kedvező körülmények között nem maga ássa, elhagyott kotorékokban telepedik meg.De néha barlangokba ,más természetes üregekbe, romokba, omladékokba, kőrakásba, korhadt fák üregébe, kazlakban talál magának téli lakást.
Szaporodása: 
Többnyire február közepén párzik. A vemhes róka kitépi hasáról a szőrt, hogy kölykei könnyen hozzáférhessenek emlőihez, és ebből a szőrből készít vackot a kölyköknek. Egy alom 3–12  kölyköt számlál. A kölykök összetapadt szemhéjjal, fejhez lapult füllel jönnek a világra, és lassan fejlődnek. Egy–másfél hónapos korukban merészkednek először a szabadba. Késő ősszel válnak el anyjuktól. 





















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése